Opis projektu
"Kulturalne lato w Walerianowie" to wydarzenie kulturalno-artystyczne, które w ciągu 2 dni będzie pełne wrażeń i atrakcji dla mieszkańców Walerianowa, ale także i całej gminy Komorniki.
Wydarzenie planowane jest na czerwiec/lipiec 2019 roku - obejmuje Nocne Kino Plenerowe, spektakl teatralny dla dzieci, animacje, warsztaty plastyczne, zabawy i konkursy dla najmłodszych oraz piknik rodzinny. Nie zabraknie też tego co duzi i mali lubią najbardziej, czyli gratisowy popcorn oraz warta cukrowa.
Walerianowo to w dużej mierze nowi mieszkańcy, którzy zagonieni pracą i obowiązkami nie mają czasu, ale tez możliwości by poznać się z sąsiadami. Walerianowo to również rdzenni mieszkańcy, którzy poprzez możliwość poznania się z "nowymi mieszkańcami"mogliby wiele wnieść do naszego "małego społeczeństwa". Stąd głównym założeniem tego projektu jest stworzenie wartościowego i różnorodnego programu, który będzie atrakcyjny dla szerokiego grona mieszkańców i mieszkanek o zróżnicowanym przedziale wiekowym co przyczyni się do integracji i wzmocnienia więzi wśród mieszkańców.
"Kulturalne lato w Walerianowie" zaplanowane jest na 2 dni z tego pierwszy dzień to Nocne Kino Plenerowe. film będzie dobrany w taki sposób, aby spektrum przedstawianych problemów był charakterystyczny dla osób w każdym wieku. Spotkanie kinowe będzie składało się z dwóch części: pierwsza integracyjna (rozmowy, leżaki, muzyka w tle), a zwieńczeniem tego spotkania będzie wspólne obejrzenie filmu oraz dyskusja związana z prelekcją. Nie zabraknie darmowego popcornu.
Drugi dzień skierowany jest w szczególności do najmłodszych mieszkańców Walerianowa i gminy Komorniki. Kilkugodzinne spotkanie artystyczno-kulturalne, które na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci. Boisko sportowe zostanie specjalnie zaaranżowane by mogło na kilka godzin stać się wyjątkową przestrzenią kultury w Walerianowie. Tego dnia zobaczymy plenerowy spektakl teatralny, będą również sportowe gry i zabawy, m.in. rozgrywki dużymi szachami. Przez całe wydarzenie odbywać się będą konkursy, warsztaty artystyczne, malowanie buziek oraz wielkie bańki mydlane. Zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. Stworzymy również strefę piknikową, gdzie dorośli będą mogli usiąść i porozmawiać ze sobą.
Celem jest stawiani intelektualnych wyzwań, prowokowanie do dyskusji i refleksji, dotyczących także ważnych kwestii społecznych, budowanie postaw otwartości i tolerancji, wchodzenie w polemikę twórcami. Wśród najmłodszych n uczestników chcemy by również
Projekt "Kulturalne Lato w Walerianowie" ma charakter otwarty, dostępny bezpłatnie, co wzmocni możliwość uczestniczenia w kulturze wszystkim zainteresowanym mieszankom i mieszkańcom bez względu na zasobność portfela.
Celem projektu jest ożywienie więzi wśród członkiń i członków lokalnej wspólnoty w Walerianowie a tym samym ożywienie przestrzeni boiska sportowego jako miejsca spotkań mieszkańców.
Uzasadnienie
Wieś Walerianowo z roku na rok rozwija się, przybywa coraz więcej domów a tym samym mieszkańców. Staje się ona swoistą "sypialnia Poznania". Mieszkańcy pracują najczęściej w Poznaniu, dzieci również uczęszczają do rożnych szkół i przedszkoli niekoniecznie lokalnych czy sąsiedzkich. Problem jaki rodzi się z roku na rok to brak poczucia przynależności mieszkańców Walerianowa do społeczności lokalnej, a co za tym idzie brak zaangażowania się w sprawy lokalne.
Tak zróżnicowana oferta "Kulturalnego lata w Walerianowie" pozwoli odpowiedzieć na różne oczekiwania niezależnie od wieku czy wykształcenia uczestników wydarzenia. Zielona przestrzeń boiska może zmienić się podczas seansu filmowego czy też animacji dla dzieci w mini przestrzeń kultury. Uczestnictwo w kulturze uwrażliwia na piękno oraz budzi ciekawość świata a specjalnie zaaranżowana przestrzeń oraz atmosfera, która będzie towarzyszyła mieszkańcom podczas tych dwóch dni da im możliwość innego, nowego spojrzenia na siebie nawzajem. "Kulturalne Lato w Walerianowie" to również aktywacja najmłodszych mieszkańców wsi, którzy często z nadmiaru obowiązków nie maja możliwości poznania swoich kolegów, koleżanek z sąsiedztwa.
Założeniem projektu jest nie tylko aktywizacja mieszkańców wsi Walerianowo ale także szeroko pojęta integracja międzypokoleniowa, której pozytywne efekty mogą posłużyć, jako bodziec do kolejnych działań na rzecz zrównowazonego rozwoju. Realizacja projektu ma przynieść wzmocnienie poczucia przynależności do lokalnej społeczności.