Lokalizacja
Plewiska, ul. Miętowa od skrzyżowania z ul. Prof. Strażewicza do skrzyżowania z ulicą Kolejową, działki nr 618/26, 618/84 i 618/32 (wszystkie będące własnością Gminy Komorniki).
Opis projektu
Wykonanie projektu budowlanego drogi w ciągu ul. Miętowej w Plewiskach na odcinku 670 metrów od skrzyżowania z ul. Prof. Strażewicza do skrzyżowania z ul. Kolejową, obejmującego kompleksowo: nawierzchnię jezdni, chodniki i ścieżkę rowerową, kanalizację deszczową i oświetlenie. Wykonanie projektu budowlanego może przyspieszyć budowę drogi ze wspomnianą infrastrukturą, co w istotnej mierze wpłynie na komfort i bezpieczeństwo życia mieszkańców, a ciąg chodnikowy z drogą rowerową przysłuży się do powiększenia powierzchni służącej aktywnemu wypoczynkowi i rekreacji (spacery, jazda na rolkach, deskorolkach, rowerze i bardziej nowoczesnych urządzeniach elektrycznych).
Uzasadnienie
Brak nieutwardzonej drogi na wskazanym odcinku (w rzeczywistości na odcinku 350m, ze względów ekonomicznych jednak wniosek dotyczy całego odcinka do ul. Kolejowej) wpływa na jakość życia mieszkańców 387 lokali w budynkach przylegających do drogi co łącznie daje ok. 1000 osób. W szerszym kontekście uwzględniając sąsiedztwo nowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach dzięki połączeniu w jeden ciąg chodnika i drogi rowerowej z już istniejącym odcinkiem przy ul. Prof. Strażewicza powstanie bardzo bezpieczny i stosunkowo długi ciąg spacerowy służący wszystkim mieszkańcom osiedla, a nawet całej miejscowości. Problem dotyczy życia codziennego, każdego dnia wszyscy mieszkańcy pieszo lub w samochodach przechodzą lub przejeżdżają odcinek drogi, który w dni suche jest zakurzony, a w dni deszczowe zabłocony. Niewiele jest inwestycji w gminie, które mogą rozwiązać problem tak wielu mieszkańców. Oczywiście nie sprowadza się ten problem tylko do poprawy komfortu życia, ale również bezpieczeństwa (brak oświetlenia sprzyja na nierównej drodze, przy słabej widoczności drobnym wypadkom). Problem ma też konkretny wymiar ekonomiczny dla budżetów domowych (szybsze niszczenie obuwia, odzieży, większe nakłady na eksploatację pojazdów). Efekt ekonomiczny w sensie pozytywnym odniesie również Gmina, która zaoszczędzi na kosztach projektu w przyszłości przed realizacją zadania. Przyspieszenie realizacji dowolnego odcinka drogi nawet o kilka miesięcy, dzięki wcześniejszej realizacji projektu budowlanego w ramach budżetu obywatelskiego w znakomity sposób przysłuży się do rozwiązania jednego z podstawowych problemów społecznych.
Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach