Lokalizacja
Komorniki, Osiedle Parkowe.
Narożniki chodników ulic: Jałowcowej i Jaśminowej (trzy narożniki),
Ognikowej i Jałowcowej (dwa narożniki)
według mapy poniżej. Rośliny sadzimy według dołączonego zdjęcia przykładowego narożnika.
Opis projektu
Projekt zakłada poprawę wizualizacji Osiedla Parkowego poprzez nasadzenie zieleni docelowo na każdym narożniku ulic.
Ze względu na ograniczony budżet projektu o charakterze nieinwestycyjnym (10000 złotych) jednorazowo możemy zaplanować nasadzenie maksymalnie sześciu drzew i dwunastu krzewów.
Projekt polega na wykorzystaniu dużej powierzchni chodników na narożnikach ulic poprzez ich podzielenie i wygospodarowanie na ich zewnętrznej części klombów z zielenią. Kostka brukowa zostanie wyciągnięta od strony krawężnika pozostawiając około półtora metra szerokości chodnika dla pieszych. Dla umocnienia należy wykonać krawędź na przykład z węższego krawężnika betonowego. Powinien on wystawać około 10 cm ponad powierzchnię kostki brukowej, aby woda opadowa naturalnie była wchłaniana przez rośliny i glebę.
W miejsce po kostce brukowej, na każdym narożniku ulic (zgodnie z mapką poglądową) sadzimy jedno drzewo, minimum dwuipółmetrowe, według poniższej propozycji:
- buk zwyczajny
- jesion wyniosły
- kasztanowiec zwyczajny
- klon pospolity
- klon polny
- lipa
- głóg jednoszyjkowy
- grujecznik japoński
Jeżeli infrastruktura podziemna wyklucza sadzenie drzew o dużych korzeniach można wybrać z mniejszych gatunków, na przykład:
- surmia bignoniowa (katalpa zwyczajna)
- klon pospolity szczepiony
- sumak octowiec
- śliwa wiśniowa
- magnolia
- lilak pospolity
Wokół każdego drzewa sadzimy po dwie hortensje bukietowe, jeśli starczyłoby środków to również trawy ozdobne. Nawierzchnię pomiędzy roślinnością uzupełniamy korą sosnową. Można również zainwestować w dyskretne tabliczki informacyjne (takie na przykład jak w poznańskim Ogrodzie Botanicznym) z napisem jakie i kiedy posadzono drzewo).
Głównym założeniem projektu jest zwiększenie atrakcyjności Osiedla Parkowego poprzez wzbogacenie estetyki o potrzebną zieleń oraz tworzenie miejsc, które stworzą naturalną ochronę przed promieniami słonecznymi. Na osiedlu jest mało garaży, a więc auta parkowane są w słońcu i nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Drzewa dadzą potrzebny cień zarówno spacerowiczom jak i kierowcom. Projekt wychodzi również naprzeciw niezbędnym działaniom proekologicznym. Osiedle Parkowe lepiej wpasuje się w planowane działania utworzenia tak zwanych Bulwarów nad Wirynką, gdzie część terenów ma służyć spacerom wśród drzew i innej roślinności.
Uzasadnienie
Bardzo szerokie narożniki chodników na Osiedlu Parkowym w całości są wyłożone kostką brukową. Zamieniając choćby 40% ich powierzchni na zieleń (drzewa i krzewy) poprawimy estetykę Osiedla Parkowego, a także (co prawda trzeba będzie trochę poczekać) doczekamy się miejsc, które dadzą potrzebny cień w upalne dni dzięki koronom drzew. Na każdym narożniku będzie posadzone minimum dwuipółmetrowe drzewo i dwa krzewy, a nawierzchnia będzie wysypana korą sosnową, co spowoduje, że woda opadowa zostanie w miejscu, gdzie spadła. Gmina Komorniki niestety nie jest w czołówce gmin jeśli chodzi o procent zalesienia. Sukcesywnie sadząc drzewa mamy szansę to zmienić na lepsze, co wpłynie wyłącznie pozytywnie na środowisko, a mieszkańcom zwiększy komfort spędzania czasu. Na projekcie skorzystają z pewnością mieszkańcy Osiedla Parkowego spacerujący po nim, a także każdy, kto odwiedza to miejsce. Skorzystają na projekcie również liczne na osiedlu czworonogi, ponieważ spadnie wysoka temperatura nawierzchni unikając w ten sposób poparzeń swoich łap.
Projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach
Niestety nie znam stawek, jakie Gmina opłaca osobom / firmom za utrzymywanie w porządku terenów zielonych. Niewątpliwie drzewa i krzewy trzeba okresowo przycinać. Te działania z pewnością trzeba będzie zaliczyć do zadań, które wykonuje Gmina w ramach piel
Opis realizacji
W trakcie realizacji projektu zdemontowano kostkę brukową przy ul. Jałowcowej w Komornikacho pow. 34 m2 oraz wykonano w tych miejscach nasadzenia – 4 szt. śliwy wiśniowej w odm. Pissardii