Lokalizacja
Wiry, ul. Zespołowa 23
Opis projektu
Projekt „Uratujmy zabytkowy spichlerz w Wirach – nowa energia w starym miejscu!” dotyczy dobrze znanego mieszkańcom budynku spichlerza na terenie dawnego folwarku w Wirach przy ul. Zespołowej. Ten zabytkowy budynek wymaga pilnych prac interwencyjnych w zakresie zabezpieczenia pokrycia dachowego, co uchroni go przed degradacją. Wykonanie prac potrzebne jest właściwie na już, by ocalić unikatowy w skali wsi obiekt.
Wiry zmieniają się dynamicznie, budują się nowe domy, zmianom podlega układ drogowy, miejscowość ma potencjał rozwojowy. Dla zdrowej równowagi warto zadbać również o historyczne miejsca wsi, bo to te miejsca budują przywiązanie i poczucie lokalnej tożsamości.
Spichlerz w Wirach to miejsce wyjątkowe, posiadające walory historyczne, ale też przestrzeń mogąca w przyszłości ponownie służyć mieszkańcom. Bliskość terenów zielonych nad Wirynką, parku projektowanego po drugiej stronie ulicy Zespołowej, a także sąsiedztwo nowej siedziby Szkoły Podstawowej w Wirach powodują, że zabytkowy budynek spichlerza powinien być objęty należytą troską. Budynki pofolwarczne w Wirach z uwagi na swą specyfikę zostały wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Komorniki.
Celem projektu jest zabezpieczenie budynku spichlerza przed degradacją, poprzez zabezpieczenie pokrycia dachowego budynku.
Dach ma powierzchnię ok. 360 m2.
Zakres koniecznych do wykonania prac obejmuje: demontaż papy, demontaż desek, montaż nowych elementów konstrukcji, montaż membrany, montaż blachy, montaż obróbek oraz oczywiście zakup materiałów niezbędnych do wykonania prac. Prace te zabezpieczą budynek przed konsekwencjami przeciekania dachu, który dziś jest w złej kondycji.
Zaplanowane prace to ratowanie historycznej tkanki miejscowości, ale także początek rozmów z lokalną społecznością o przyszłości budynku oraz uwolnienie społecznej energii i wzmocnienie lokalnej tożsamości.
Uzasadnienie
Projekt wpisuje się w misję ochrony obiektów zabytkowych (Spichlerz w Wirach znajduje się w gminnym rejestrze zabytków), a także nawiązuje do projektu zgłoszonego w Gminnym Programie Rewitalizacji dla Gminy Komorniki.
Realizacja projektu zabezpieczy zabytkowy budynek przed degradacją powodowaną przeciekającym dzisiaj dachem oraz stworzy warunki do dialogu z lokalną społecznością na temat możliwości wykorzystania budynku, a w konsekwencji uwolni społeczną energię i wzmocni lokalną tożsamość aktywnych społecznie mieszkańców.
Projekt jest dedykowany wszystkim mieszkańcom gminy Komorniki, zainteresowanym lokalną historią i chcącym tworzyć lokalne inicjatywy.
Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach