Lokalizacja
Wiry ul. Dworcowa dz nr 815/5
Opis projektu
Głównym założeniem projektu jest stworzenie alternatywy dla klasycznego placu zabaw gdzie dzieci będą się rozwijać sensorycznie, naukowo i muzycznie. Stworzenie kompletnego interaktywnego parku składającego się z kilku stref:
1. Orientacyjno- Przestrzenna-planowana w tym roku
2. Fabryka wody- gdzie dzieci będą mogły bawić się w wodzie robiąc błoto, przelewać,zlewać i chlapać bez końca
3. Naukowej- prawa nauki na świeżym powietrzu połączona z zabawą
4. Muzycznej- plenerowa orkiestra rozwijająca słuch, kreatywność i wyobraźnię
Unikatową wartością będzie możliwość integracji całej rodziny, bez względu na wiek lub poziom sprawności. Drewniany tor przeszkód będzie zachęcać do pokonywania lęków, inspirować, angażować wszystkie zmysły, rozwijać motorykę, a przede wszystkim zachęcać do zabawy dzieci i dorosłych. Orientacja przestrzenna jest to zdolność do bycia świadomym swoich relacji z otoczeniem. Jest to także umiejętność wymagana w szkole, na każdej lekcji, nie tylko matematyki. Stanowi podstawę do kształtowania i rozwijania kolejnych umiejętności z różnych obszarów wiedzy. O ile w przypadku dorosłych znajomość schematu własnego ciała czy umiejętności dotyczące określania położenia przedmiotów względem siebie nie sprawiają zbyt dużych trudności, gdyż są bardzo dobrze utrwalone w naszej świadomości, w przypadku dzieci nie wszystko jest takie oczywiste. Orientację przestrzenną kształtuje się przez dotyk, gest, ruch ciała i obserwację efektu przemieszczenia. Przestrzenny plac zabaw poprzez zabawę może wspomóc naukę szkolną u dzieci.
Strefa Orientacyjno-Przestrzenna nie zajmie całej wskazanej działki a jedynie jej fragment o pow ok 200mkw. po uzgodnieniu dokładnej lokalizacji z Gminą.
Uzasadnienie
Orientacja przestrzenna jest niezbędna do rozwoju dziecka i funkcjonowania w przyszłości. Umiejętności z tego zakresu wykorzystujemy w wielu sytuacjach społecznych: w domu, w pracy, jak również w szkole i w przedszkolu. Orientacja w przestrzeni jest warunkiem dobrego funkcjonowania człowieka w otaczającej rzeczywistości. Park Interaktywny ma stać się miejscem mądrej całorocznej zabawy na świeżym powietrzu w otoczeniu drzew i naturalnej zieleni.
Projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach
1000,00zł